  • Mfr # QBB3-080400
  • Zoro # G305307504
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.400"
Projection
0.0200"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB3-080400
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.400"
Neck Dia. (In.)
0.0600"
Projection
0.0200"
Min. Bore
0.0900"
Offset
Description
0.0900" Min Bore DIA x 0.400" Max Bore Depth x 0.0200" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.003" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand