  • Mfr # SAT-500-14
  • Zoro # G8093757
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Hole Dia.
.235"
Shank Dia.
5/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SAT-500-14
Overall Length
2-1/2 in
Hole Dia.
.235"
Shank Dia.
5/16 in
Max. Depth
0.500"
Flat Width
0.0280 in
Min. Hole Dia.
0.2350 in
Max. Hole Depth
1/2 in
Min. Bore Dia.
0.2350"
Neck Dia.
0.1600"
Split Length
0.210"
Max. Bore Depth
1/2"
Groove Width
0.0890"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Style
Stub ACME Threading Tool
Finish
Uncoated
Projection
0.0700 in
Thread Standard
Stub Acme
Max. Threads per Inch
14
Cutting Application
Threading
Cutter Material
Thread Direction
Right Hand
Features
Included Angle
29 Degrees
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Series
SAT
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Center to Cutting Tip
0.0790 in
Offset Point
0.0450 in
Offset
0.045"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0790 in, Threading