  • Mfr # QBB3-100300
  • Zoro # G405307947
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Projection
0.0250"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Min. Bore
0.1100" (2.8 mm)
Max. Bore Dia.
0.300"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB3-100300
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.300"
Neck Dia. (In.)
0.0750" (1.9 mm)
Details
Projection
0.0250"
Min. Bore
0.1100" (2.8 mm)
Offset
0.0063"
Description
0.1100" (2.8 mm) Min Bore DIA x 0.300" Max Bore Depth x 0.0250" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.003" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand