  • Mfr # QBB3-160250
  • Zoro # G705307890
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Min. Bore
0.1760"
Neck Dia. (In.)
0.1200"
Projection
0.0400"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB3-160250
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.1200"
Max. Bore Dia.
0.250" (1/4)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Min. Bore
0.1760"
Projection
0.0400"
Offset
0.0663"
Description
0.1760" Min Bore DIA x 0.250" (1/4) Max Bore Depth x 0.0400" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.003" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand