  • Mfr # QBM-2301500X
  • Zoro # G8422766
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Finish
AlTiN Coated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBM-2301500X
Overall Length
3 in
Shank Dia.
1/4 in
Bore Depth
1.50"
Radius
0.0080 in
Bore Dia.
.230"
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Corner Radius
0.008"
Neck Dia.
0.2100"
Groove Width
0.2260"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
AlTiN Coated
Projection
0.0380"
Offset Point
0.1100 in
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Polished Face for Reducing Galling
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Series
QBM
Cutting Application
Boring
Center to Cutting Tip
0.1100 in
Boring Bar Type
Boring
Measurement System
Fractional Inch
Overhang
1.8530 in
Finish - Machining
AlTiN
Side Cutting Edge Angle
10 Degrees
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, AlTiN, 0.1100 in, Micro-Quik Tool Holder