  • Mfr # QBB5-120350
  • Zoro # G405308326
/ea
Key Features
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Offset
0.0263"
Projection
0.0300"
Finish
UN
Neck Dia. (In.)
0.0900"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QBB5-120350
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.0900"
Max. Bore Dia.
0.350"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Details
Offset
0.0263"
Projection
0.0300"
Finish
UN
Min. Bore
0.1320"
Left/Right Hand
right hand
Description
0.1320" Min Bore DIA x 0.350" Max Bore Depth x 0.0300" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand