  • Mfr # QBB5-140800
  • Zoro # G405308166
Overall Length
2.00" (2)
Offset
0.0463"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia. (In.)
0.1050"
Projection
0.0350"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB5-140800
Overall Length
2.00" (2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia. (In.)
0.1050"
Max. Bore Dia.
0.800"
Details
Offset
0.0463"
Projection
0.0350"
Min. Bore
0.1520"
Description
0.1520" Min Bore DIA x 0.800" Max Bore Depth x 0.0350" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand