  • Mfr # QBB5-360500
  • Zoro # G705308170
Offset
0.1725"
Shank Dia.
0.3750" (3/8)
Max. Bore Dia.
0.500" (1/2)
Min. Bore
0.3800"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB5-360500
Overall Length
2.00" (2)
Shank Dia.
0.3750" (3/8)
Max. Bore Dia.
0.500" (1/2)
Neck Dia. (In.)
0.2700"
Offset
0.1725"
Min. Bore
0.3800"
Projection
0.0900"
Description
0.3800" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth x 0.0900" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand