  • Mfr # PBT2-050200X
  • Zoro # G705308002
/ea
Key Features
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Projection
0.0050"
Left/Right Hand
right hand
Min. Bore
0.0550" (1.4 mm)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PBT2-050200X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Neck Dia. (In.)
0.0450"
Max. Bore Dia.
0.200"
Details
Projection
0.0050"
Left/Right Hand
right hand
Min. Bore
0.0550" (1.4 mm)
Finish
AlTiN
Offset
Description
0.0550" (1.4 mm) Min Bore DIA x 0.200" Max Bore Depth x 0.0050" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.002" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Top Rake Chipbreaker Right Hand, AlTiN Coated