  • Mfr # PBT2-140250X
  • Zoro # G305308006
Overall Length
2.00" (2)
Offset
0.0463"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Finish
AlTiN
Max. Bore Dia.
0.250" (1/4)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PBT2-140250X
Overall Length
2.00" (2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.250" (1/4)
Neck Dia. (In.)
0.1150"
Details
Offset
0.0463"
Finish
AlTiN
Min. Bore
0.1520"
Projection
0.0250"
Description
0.1520" Min Bore DIA x 0.250" (1/4) Max Bore Depth x 0.0250" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.002" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Top Rake Chipbreaker Right Hand, AlTiN Coated