  • Mfr # QBT-1201000
  • Zoro # G8287982
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Bore Depth
1.00"
Radius
0.0040 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QBT-1201000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Bore Depth
1.00"
Radius
0.0040 in
Shank Dia.
3/16 in
Bore Dia.
.120"
Max. Bore Depth
1 in
Min. Bore Dia.
0.1200 in
Neck Dia.
0.1000"
Split Length
0.095"
Groove Width
0.0570"
Corner Radius
0.004"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.020"
Application
For Boring Top Rake
Projection
0.0200 in
Cutting Application
Boring, Finishing
Overhang
1.0900 in
Center to Cutting Tip
0.0260 in
Series
QBT
Offset Point
0.0260 in
Measurement System
Fractional Inch
Side Cutting Edge Angle
20 Degrees
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Boring Bar Type
Top Rake Chipbreaker
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Polished Face for Reducing Galling
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset
0.050"
Material - Machining
Description
Boring Bar, Top Rake Chipbreaker, Bright (Uncoated), 0.0260 in, Micro-Quik Tool Holder