  • Mfr # QMBB-040100
  • Zoro # G805308063
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.100"
Left/Right Hand
right hand
Finish
UN
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QMBB-040100
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.100"
Width
0.0250"
Neck Dia. (In.)
0.0320"
Details
Left/Right Hand
right hand
Finish
UN
Offset
0.0200"
Projection
0.0035"
Min. Bore
0.0365"
Description
0.0365" Min Bore DIA x 0.100" Max Bore Depth x 0.0250" Tooth Width x 0.0035" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Miniature Boring Right Hand