  • Mfr # QMBB-100200
  • Zoro # G805308582
/ea
Key Features
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Left/Right Hand
right hand
Max. Bore Dia.
0.200"
Offset
0.0500"
Projection
0.0125"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QMBB-100200
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.200"
Neck Dia. (In.)
0.0750" (1.9 mm)
Width
0.0700"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Details
Left/Right Hand
right hand
Offset
0.0500"
Projection
0.0125"
Finish
UN
Min. Bore
0.0875"
Description
0.0875" Min Bore DIA x 0.200" Max Bore Depth x 0.0700" Tooth Width x 0.0125" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Miniature Boring Right Hand