  • Mfr # QBT4-120375
  • Zoro # G705307661
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Finish
UN
Neck Dia. (In.)
0.1000"
Max. Bore Dia.
0.375" (3/8)
Offset
0.0263"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBT4-120375
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.1000"
Max. Bore Dia.
0.375" (3/8)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Details
Finish
UN
Offset
0.0263"
Min. Bore
0.1320"
Projection
0.0200"
Description
0.1320" Min Bore DIA x 0.375" (3/8) Max Bore Depth x 0.0200" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.004" Corner Radius - Carbide Quick Change - Top Rake Boring Standard Right Hand