  • Mfr # QBT4-260750
  • Zoro # G305308570
Overall Length
2.00" (2)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Max. Bore Dia.
0.750" (3/4)
Neck Dia. (In.)
0.2150"
Min. Bore
0.2800"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBT4-260750
Overall Length
2.00" (2)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Max. Bore Dia.
0.750" (3/4)
Neck Dia. (In.)
0.2150"
Details
Min. Bore
0.2800"
Projection
0.0450"
Offset
0.1038"
Finish
UN
Left/Right Hand
right hand
Description
0.2800" Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth x 0.0450" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.004" Corner Radius - Carbide Quick Change - Top Rake Boring Standard Right Hand