  • Mfr # PA8-230500X
  • Zoro # G705307722
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Bore Dia.
0.500" (1/2)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PA8-230500X
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Bore Dia.
0.500" (1/2)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Projection
0.0700"
Description
0.2520" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth x 0.0700" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.008" Corner Radius - Carbide Standard - Axial and Radial Profiling Right Hand, AlTiN Coated