  • Mfr # VHM-750-5-125
  • Zoro # G9197706
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
5
End Mill Style
Corner-Radius
Finish
nACRo
Length of Cut
1.5 in
End Mill Cutting Type
Center Cutting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VHM-750-5-125
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
1.5 in
Milling Diameter
5/32"
Dimension Type
Fractional Inch
Shank Dia.
3/4 in
Milling Dia.
0.75 in
Corner Radius
0.125 in
Overall Length
4 in
Details
Number of Flutes
5
End Mill Style
Finish
nACRo
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Roughing/Finishing
Helix Angle
Variable
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
List Number
VHM
Stainless (M) Compatibility
Steel (P) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Hardened (H) Compatibility
Item
Corner Radius End Mill
Single End/Double End
Single
Grade
AAA
Shank Type
Straight
Finish - Machining
Uncoated
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Inch
Min. Helix Angle
36 Degrees
Material Grade - Machining
AAA
Max. Helix Angle
38 Degrees
Material - Machining
Carbide
Primary Material Application ISO Code
S
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Description
Corner Radius End Mill, 0.75 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.125 in, 1.5 in, 4 in