  • Mfr # MEF-062-093-005
  • Zoro # G9196096
Number of Flutes
2
End Mill Style
Corner-Radius
Finish
Bright (Uncoated)
Length of Cut
0.09375 in
End Mill Cutting Type
Center Cutting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MEF-062-093-005
Length of Cut
0.09375 in
Milling Diameter
0.0620"
Dimension Type
Decimal inch
Milling Dia.
0.0625 in
Corner Radius
0.005 in
Neck Length
1/4 in
Shank Dia.
1/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Neck Dia.
0.058 in
Details
Number of Flutes
2
End Mill Style
Finish
Bright (Uncoated)
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Roughing/Finishing
Single End/Double End
Single
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Helix Angle
20 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Cutting Direction
Right Hand
Grade
AAA
List Number
MEF
Stainless (M) Compatibility
Item
Corner Radius End Mill
Steel (P) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
Shank Type
Straight
Hardened (H) Compatibility
Finish - Machining
Uncoated
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
AAA
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Inch
Drilling Tool Configuration
Individual
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
S
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.0625 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.005 in, 0.09375 in, 1 1/2 in