  • Mfr # MEF-047-071-3-010
  • Zoro # G0999095
Number of Flutes
3
Finish
UN
Shank Dia.
1/8"
Length of Cut
0.071"
Milling Dia.
3/64"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MEF-047-071-3-010
Dimensions
Corner Radius
0.010"
Shank Dia.
1/8"
Length of Cut
0.071"
Milling Dia.
3/64"
Overall Length
1-1/2"
Details
Number of Flutes
3
Finish
UN
End Mill Style
Corner Radius
Description
0.0469" (3/64) Cutter DIA x 0.010" Radius x 0.071" Length of Cut Carbide Corner Radius End Mill for Steels and High Temperature Alloys, 3 Flutes