  • Mfr # QFR-025-10
  • Zoro # G8387863
/ea
Key Features
Style
Full Radius
Material
Micro Grain Carbide
Overall Length
2.000 in
Shank Dia.
0.2500 in
Bore Dia.
.245"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QFR-025-10
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.000 in
Shank Dia.
0.2500 in
Bore Dia.
.245"
Groove Width
.025"
Max. Cutting Depth
.625"
Radius
0.0125"
Neck Dia.
0.1950"
Max. Bore Depth
5/8"
Min. Bore Dia.
0.2450"
Details
Item
Grooving Tool
Style
Full Radius
Material
Micro Grain Carbide
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Application
Groove Boring
Offset
.050"
Grade
C2
Projection
0.0500"
Description
Grooving Tool, 0.2500 in, Right Hand