  • Mfr # QBM-3601000
  • Zoro # G8263394
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2.500"
Finish
Uncoated
Shank Dia.
.3750"
Radius
.008"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBM-3601000
Overall Length
2.500"
Shank Dia.
Radius
.008"
Bore Dia.
.360"
Bore Depth
1.00"
Neck Dia.
0.3350"
Corner Radius
0.008"
Max. Bore Depth
1"
Groove Width
0.1740"
Details
Item
Quick Change Boring Tool
Finish
Uncoated
Projection
0.0290"
Description
1.000" (1) Max Bore Depth x 0.1740" Tooth Width x 0.0290" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.008" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Head Tool Right Hand