  • Mfr # QBM-4601000
  • Zoro # G7910786
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2.500"
Cutting Direction
Right Hand
Shank Dia.
.5000"
Material
C2 Micrograin Carbide
Radius
.008"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QBM-4601000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.500"
Shank Dia.
Radius
.008"
Bore Dia.
.460"
Bore Depth
1.00"
Corner Radius
0.008"
Neck Dia.
0.4350"
Groove Width
0.1740"
Max. Bore Depth
1"
Details
Item
Quick Change Boring Tool
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
For Mills
Finish
Uncoated
Projection
0.0290"
Description
1.000" (1) Max Bore Depth x 0.1740" Tooth Width x 0.0290" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.008" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Head Tool Right Hand