  • Mfr # QPR-4601000
  • Zoro # G8349625
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3 in
Finish
AlTiN Coated
Shank Dia.
1/2 in
Application
For Profiling
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QPR-4601000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3 in
Shank Dia.
1/2 in
Radius
.008 in
Bore Dia.
.460"
Bore Depth
1.00"
Neck Dia.
0.3100"
Groove Width
0.1260"
Corner Radius
0.008"
Max. Bore Depth
1"
Min. Bore Dia.
0.4600"