  • Mfr # QBM-3601500X
  • Zoro # G7837602
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3.000"
Shank Dia.
.3750"
Bore Depth
1.50"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBM-3601500X
Overall Length
3.000"
Shank Dia.
Bore Depth
1.50"
Radius
.008"
Bore Dia.
.360"
Groove Width
0.2390"
Corner Radius
0.008"
Max. Bore Depth
1-1/2"
Neck Dia.
0.3350"
Details
Item
Quick Change Boring Tool
Finish
AlTiN Coated
Projection
0.0410"
Description
1.500" (1-1/2) Max Bore Depth x 0.2390" Tooth Width x 0.0410" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length x 0.008" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Head Tool Right Hand, AlTiN Coated