  • Mfr # QBB5-2301750X
  • Zoro # G811946525
Overall Length
3 in
Offset
0.0738 in
Neck Dia. (In.)
11/64 in
Radius
0.005 in
Shank Dia.
5/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QBB5-2301750X
Overall Length
3 in
Neck Dia. (In.)
Radius
0.005 in
Shank Dia.
5/16 in
Bore Depth
1-3/4 in
Head Width
0.230 in
Length from Holder
1.853 in
Details
Offset
0.0738 in
Finish
AlTiN
Projection
0.0580 in
Min. Bore
1/4 in
SAE or Metric
SAE
Description
0.2500in 1/4 Min Bore DIA x 1.750in 1-3/4 Max Bore Depth x 0.0580in Projection x 0.3125in 5/16 Shank DIA x 3.00in 3 Overall Length x 0.005in Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated