  • Mfr # QBB-1601000-000
  • Zoro # G0992320
/ea
Key Features
Overall Length
2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
UN
Projection
0.0400"
Shank Dia.
3/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QBB-1601000-000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2"
Shank Dia.
3/16"
Neck Dia.
0.1200"
Min. Bore Dia.
0.1600"
Max. Bore Depth
1"
Groove Width
1/8"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
UN
Projection
0.0400"
Description
0.160" Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth 0.1250" (1/8) Tooth Width 0.040" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand