  • Mfr # QPF-050200X
  • Zoro # G8113174
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Finish
AlTiN Coated
Shank Dia.
3/16 in
Bore Dia.
.050"
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QPF-050200X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Shank Dia.
3/16 in
Bore Dia.
.050"
Bore Depth
.200"
Radius
.005 in
Neck Dia.
0.0450"
Max. Bore Depth
0.200"
Groove Width
0.0550"
Corner Radius
0.005"
Min. Bore Dia.
0.0500"
Details
Item
Quick Change Profiling Tool
Finish
AlTiN Coated
Cutting Direction
Right Hand
Projection
.025 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
For Profiling
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
AlTiN
Offset
0.027"