  • Mfr # BB-1601250S
  • Zoro # G411946758
Overall Length
2-1/2 in
SAE or Metric
SAE
Offset
0.0663 in
Projection
0.0400 in
Bore Depth
1-1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-1601250S
Overall Length
2-1/2 in
Bore Depth
1-1/4 in
Neck Dia. (In.)
0.1200 in
Shank Dia.
3/16 in
Face Dimension
0.094 in
Head Width
0.160 in
Split Length
9/64 in
Tooth Width
1/8 in
Details
SAE or Metric
SAE
Offset
0.0663 in
Projection
0.0400 in
Left/Right Hand
Right Hand
Min. Bore
0.1760 in
Finish
UN
Description
0.1760in Min Bore DIA x 1.250in 1-1/4 Max Bore Depth x 0.1250in 1/8 Tooth Width x 0.0400in Projection x 0.1875in 3/16 Shank DIA x 2.50in 2-1/2 Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand