  • Mfr # QPF-060200X
  • Zoro # G8412065
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Application
For Profiling
Projection
.025 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Radius
.005 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QPF-060200X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Radius
.005 in
Bore Depth
.200"
Bore Dia.
.060"
Shank Dia.
3/16 in
Neck Dia.
0.0450"
Groove Width
0.0550"
Min. Bore Dia.
0.0600"
Corner Radius
0.005"
Max. Bore Depth
0.200"
Details
Item
Quick Change Profiling Tool
Application
For Profiling
Projection
.025 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
AlTiN Coated
Cutting Direction
Right Hand
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
AlTiN
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Offset
0.032"