  • Mfr # BB-1801100SX
  • Zoro # G0984754
Overall Length
2-1/2"
Finish
AlTiN
Projection
0.0450"
Shank Dia.
1/4"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-1801100SX
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
1/4"
Min. Bore Dia.
0.1800"
Neck Dia.
0.1350"
Groove Width
0.1500"
Max. Bore Depth
1.100"
Split Length
0.175"
Finish
AlTiN
Projection
0.0450"
Description
0.180" Min Bore DIA x 1.100" Max Bore Depth 0.1500" Tooth Width 0.045" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated