  • Mfr # QPF-3001250X
  • Zoro # G8224623
Finish
AlTiN Coated
Bore Depth
1.25"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QPF-3001250X
Bore Depth
1.25"
Neck Dia.
0.2700"
Min. Bore Dia.
0.3000"
Corner Radius
0.008"
Max. Bore Depth
1-1/4"
Groove Width
0.2000"
Finish
AlTiN Coated
Projection
.100 in
Application
For Profiling
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Finish - Machining
AlTiN
Offset
0.165"