  • Mfr # QPF-3601250
  • Zoro # G8050244
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.360"
Bore Depth
1.25"
Finish
Uncoated
Radius
.008 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QPF-3601250
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.360"
Bore Depth
1.25"
Radius
.008 in
Shank Dia.
3/8 in
Neck Dia.
0.3300"
Corner Radius
0.008"
Max. Bore Depth
1-1/4"
Min. Bore Dia.
0.3600"
Groove Width
0.2750"
Split Length
0.290"
Details
Item
Quick Change Profiling Tool
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
For Profiling
Projection
.130 in
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset
0.195"