  • Mfr # QBB8-2601000
  • Zoro # G916049527
Min. Bore
0.2800"
Bore Depth
1.000" (1)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Coating
UN
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QBB8-2601000
Bore Depth
1.000" (1)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Head Width
0.260"
Details
Min. Bore
0.2800"
Coating
UN
Description
0.2800in Min Bore DIA x 1.000in 1 Max Bore Depth x 0.0650in Projection x 0.3125in 5/16 Shank DIA x 2.50in 2-1/2 Overall Length x 0.008in Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand