  • Mfr # BBL-080150G
  • Zoro # G8059807
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Radius
.003"-.005"
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BBL-080150G
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Radius
.003"-.005"
Bore Depth
.150"
Bore Dia.
.080"
Groove Width
0.0700"
Split Length
0.085"
Min. Bore Dia.
0.0800"
Neck Dia.
0.0600"
Max. Bore Depth
0.150"
Details
Item
Radius Boring Tool
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Left Hand
Angle
.020"
Finish
TiN Coated
Projection
0.0200"
Description
0.0800" Min Bore DIA x 0.150" Max Bore Depth x 0.0700" Tooth Width x 0.0200" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Boring Standard Left Hand, TiN Coated