  • Mfr # BBL-100600
  • Zoro # G8252632
Overall Length
1-1/2"
Finish
Uncoated
Angle
.025"
Bore Dia.
.100"
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BBL-100600
Overall Length
1-1/2"
Bore Dia.
.100"
Bore Depth
.600"
Radius
.003"-.005"
Shank Dia.
1/8"
Max. Bore Depth
0.600"
Split Length
0.085"
Min. Bore Dia.
0.1000"
Neck Dia.
0.0750"
Groove Width
0.0700"
Details
Item
Radius Boring Tool
Finish
Uncoated
Angle
.025"
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Left Hand
Application
Boring
Projection
0.0250"
Description
0.1000" Min Bore DIA x 0.600" Max Bore Depth x 0.0700" Tooth Width x 0.0250" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Boring Standard Left Hand