  • Mfr # BBL-110200G
  • Zoro # G8056447
Overall Length
1-1/2"
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Angle
0.28"
Radius
.003"-.005"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BBL-110200G
Overall Length
1-1/2"
Radius
.003"-.005"
Shank Dia.
1/8"
Bore Depth
.200"
Bore Dia.
.110"
Neck Dia.
0.0830"
Min. Bore Dia.
0.1100"
Split Length
0.085"
Max. Bore Depth
0.200"
Groove Width
0.0700"
Details
Item
Radius Boring Tool
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Angle
0.28"
Finish
TiN Coated
Projection
0.0270"
Description
0.1100" (2.8 mm) Min Bore DIA x 0.200" Max Bore Depth x 0.0700" Tooth Width x 0.0270" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Boring Standard Left Hand, TiN Coated