  • Mfr # BB-080200
  • Zoro # G4342371
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-080200
Overall Length
1-1/2 in
Radius
0.0030 in to 0.0050 in
Bore Dia.
.080"
Bore Depth
.200"
Shank Dia.
1/8 in
Min. Bore Dia.
0.0800 in
Max. Bore Depth
0.2000 in
Groove Width
0.0700"
Split Length
0.085"
Neck Dia.
0.0600"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.020"
Application
Boring
Projection
0.0200 in
Offset Point
0.0180 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Series
BB
Cutting Application
Boring
Center to Cutting Tip
0.0180 in
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Boring Bar Type
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0180 in