  • Mfr # BBL-3601800
  • Zoro # G8078901
Overall Length
2-1/2"
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Shank Dia.
3/8"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BBL-3601800
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
3/8"
Bore Depth
1.800"
Bore Dia.
.360"
Radius
.005"-.008"
Split Length
0.245"
Min. Bore Dia.
0.3600"
Neck Dia.
0.2700"
Groove Width
0.2000"
Max. Bore Depth
1.800"
Details
Item
Radius Boring Tool
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Left Hand
Angle
.090"
Projection
0.0900"
Description
0.3600" Min Bore DIA x 1.800" Max Bore Depth x 0.2000" Tooth Width x 0.0900" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Left Hand