  • Mfr # BBL-160750
  • Zoro # G8057734
Overall Length
2"
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BBL-160750
Overall Length
2"
Shank Dia.
3/16"
Bore Dia.
.160"
Bore Depth
.750"
Radius
.005"-.008"
Neck Dia.
0.1200"
Max. Bore Depth
3/4"
Min. Bore Dia.
0.1600"
Details
Item
Radius Boring Tool
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Left Hand
Angle
.040"
Projection
0.0400"
Description
0.1600" Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth x 0.1250" (1/8) Tooth Width x 0.0400" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Left Hand