  • Mfr # BB-2901500SG
  • Zoro # G7856676
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Angle
.073"
Bore Depth
1.500"
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-2901500SG
Overall Length
2-1/2 in
Bore Depth
1.500"
Shank Dia.
5/16 in
Bore Dia.
.290"
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Min. Bore Dia.
0.2900 in
Split Length
0.220"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Angle
.073"
Application
Boring
Finish
TiN Coated
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0720 in
Finish - Machining
TiN
Cutting Application
Center to Cutting Tip
0.1340 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Series
BBS
Boring Bar Type
Offset Point
0.1340 in
Measurement System
Fractional Inch
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.1340 in, Micro-Quik Tool Holder