  • Zoro # G1001825
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
3/8"
Finish
AlTiN
Min. Bore Dia.
3/8"
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RR-069-8X
Zoro #
G1001825
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
Groove Width
0.0690"
Min. Bore Dia.
Max. Bore Depth
1/2"
Split Length
0.210"
Neck Dia.
0.2700"
Details
Finish
AlTiN
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.1000"
Description
0.375" (3/8) Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth 0.0690" Tooth Width 0.100" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand, AlTiN Coated