  • Mfr # RRM-100-40X
  • Zoro # G0996819
Overall Length
63.0 mm
Shank Dia.
8.000 mm
Finish
AlTiN
Min. Bore Dia.
8.000 mm
Max. Bore Depth
40.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RRM-100-40X
Overall Length
63.0 mm
Shank Dia.
8.000 mm
Groove Width
0.990 mm
Min. Bore Dia.
8.000 mm
Max. Bore Depth
40.00 mm
Neck Dia.
5.380 mm
Split Length
4.20 mm
Details
Finish
AlTiN
Projection
2.500 mm
Description
8.00 mm Min Bore DIA x 40.00 mm Max Bore Depth 0.990 mm Tooth Width 2.50 mm Projection x 8.000 mm Shank DIA x 63.0 mm Overall Length - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand, AlTiN Coated