  • Mfr # BB12-260750G
  • Zoro # G216049524
/ea
Key Features
Left/Right Hand
Right Hand
Min. Bore
0.2800"
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Bore Depth
0.750" (3/4)
Coating
TiN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB12-260750G
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Bore Depth
0.750" (3/4)
Head Width
0.260"
Details
Left/Right Hand
Right Hand
Min. Bore
0.2800"
Coating
TiN
Description
0.2800in Min Bore DIA x 0.750in 3/4 Max Bore Depth x 0.0650in Projection x 0.3125in 5/16 Shank DIA x 2.50in 2-1/2 Overall Length x 0.0120in Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, TiN Coated