  • Mfr # SRM-010-310
  • Zoro # G7986422
/ea
Key Features
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Metric
Size
1.00mm
Diameter Tolerance
-0.0001/-0.0002 in
Overall Length
310.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SRM-010-310
Country of Origin
Austria
Dimensions
Size
1.00mm
Diameter Tolerance
-0.0001/-0.0002 in
Overall Length
310.00 mm
Diameter
1.0 mm
Dimension Type
Metric
Length
310 mm
Size - Decimal
1.00mm - 0.0394
Size-Diameter
1.00 mm
Shank Dia.
1.000 mm
Details
Item
Round Blank
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Finish
Uncoated
Drill Blank Shape
Rod
Decimal Equivalent
0.0394
Material
C2 Multigrain Carbide
Description
Round Blank, Metric, Carbide, 1.00 mm