  • Mfr # SFPM-100-10
  • Zoro # G8068593
/ea
Key Features
Overall Length
72 mm
Shank Dia.
10 mm
Length of Cut
25 mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SFPM-100-10
Dimensions
Overall Length
72 mm
Shank Dia.
10 mm
Length of Cut
25 mm
Diameter
10mm
Dimension Type
Metric
Cutter Dia. - Machining
10.00mm
Cutter Dia.
10 mm
Milling Dia.
10.000 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
1
Helix Angle
25 Degrees
List Number
SFPM
End
Square
Type
Single Flute
Item
Solid Router Bit
Cutting Type
Spiral
Cutting Direction
Right Hand
Grade
C2 Micro Grain
End Style
Straight
Finish
Bright (Uncoated)
Primary Material Application
Composite, Plastic
End Mill Style
Square
End Mill Application
Finishing
Drilling Tool Configuration
Individual
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Measurement System
Metric
Single End/Double End
Single End
Material Grade - Machining
C2 Micrograin
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Primary Material Application ISO Code
O
Router Bit Flute Type
Spiral Upcut
Router Bit End Type
End Mill
Chip Removal Direction
Upcut
Description
Solid Router Bit, Primary Material Application Composite, Plastic, Spiral Upcut, Metric, 10 mm Cutter Dia.