  • Mfr # MEF-075-900
  • Zoro # G9199970
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.0750"
End Mill Material
Carbide
Length of Cut
0.113 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MEF-075-900
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.0750"
Length of Cut
0.113 in
Shank Dia.
1/8 in
Overall Length
2 in
Neck Dia.
0.071 in
Milling Dia.
0.075 in
Neck Length
0.787 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
AAA
Stainless (M) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Cast Iron (K) Compatibility
End Mill Style
Square
List Number
MEF
Steel (P) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Finish
Bright (Uncoated)
End Mill Application
Roughing/Finishing
Hardened (H) Compatibility
Helix Angle
20 Degrees
Item
Square End Mill
Super Alloy (S) Compatibility
Shank Type
Straight
Material Grade - Machining
AAA
Measurement System
Metric
Shank Type - Machining
Straight
Drilling Tool Configuration
Individual
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, P
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Square End Mill, 0.075 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Length of Cut 0.113 in, Overall Length 2 in, Shank Dia. 1/8 in, Neck Dia. 0.071 in