Micro 100 Standard, Boring Tools, Left Hand, 0.060" Min Bore dia, Shank Dia.: 1/8" BBL-060150X
Standard, Boring Tools, Left Hand, 0.060" Min Bore dia, Shank Dia.: 1/8" (Discontinued)
  • Mfr # BBL-060150X
  • Zoro # G0999165
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BBL-060150X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Radius
0.0030"
Min. Bore Dia.
0.0600"
Groove Width
0.0700"
Split Length
0.085"
Max. Bore Depth
0.150"
Neck Dia.
0.0450"
Details
Cutting Direction
Left Hand
Finish
AlTiN
Projection
1/64"
Description
0.060" Min Bore DIA x 0.150" Max Bore Depth 0.0700" Tooth Width 0.015" (1/64) Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Boring Standard Left Hand, AlTiN Coated