  • Mfr # BBL-100500X
  • Zoro # G1003259
Overall Length
1-1/2"
Finish
AlTiN
Radius
0.0030"
Shank Dia.
1/8"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BBL-100500X
Overall Length
1-1/2"
Radius
0.0030"
Shank Dia.
1/8"
Split Length
0.085"
Groove Width
0.0700"
Min. Bore Dia.
0.1000"
Max. Bore Depth
1/2"
Neck Dia.
0.0750"
Finish
AlTiN
Projection
0.0250"
Description
0.100" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth 0.0700" Tooth Width 0.025" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Boring Standard Left Hand, AlTiN Coated