  • Mfr # BB-050300SX
  • Zoro # G0988026
Overall Length
1-1/2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0120"
Shank Dia.
1/8"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-050300SX
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Neck Dia.
0.0380"
Groove Width
0.0700"
Split Length
0.085"
Max. Bore Depth
0.300"
Min. Bore Dia.
0.0500"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0120"
Description
0.050" Min Bore DIA x 0.300" Max Bore Depth 0.0700" Tooth Width 0.012" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated