  • Mfr # BB-160500SX
  • Zoro # G0981139
Overall Length
2"
Finish
AlTiN
Projection
0.0400"
Shank Dia.
3/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-160500SX
Overall Length
2"
Shank Dia.
3/16"
Min. Bore Dia.
0.1600"
Neck Dia.
0.1200"
Max. Bore Depth
1/2"
Finish
AlTiN
Projection
0.0400"
Description
0.160" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth 0.1250" (1/8) Tooth Width 0.040" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated